Skilnad mellom versjonar av «Framlegg til høgnorsk stavnad (ortografi)/ordlista bokstav ø»
Hopp til navigering
Hopp til søk
s (-leggja v2 > v3) |
(Tillegg) |
||
Line 127: | Line 127: | ||
|- | |- | ||
| || || 0 || øyværing || øy|væring || || m1 || |en || || | | || || 0 || øyværing || øy|væring || || m1 || |en || || | ||
|- | |||
|} | |||
== Tillegg: == | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! !! Sideform !! !! Uppslag !! Teig !! Utt. !! Kode !! Bøygj. !! Uttyding !! Merknad | |||
|- | |||
| || || || ødem || ødem || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ødematisk || ødematisk || || a1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ødipuskompleks || ødipus|kompleks || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || økologi || økologi || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || økologisk || økologisk || || a1 || || || | |||
|- | |||
| || || || økosystem || øko|system || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øksa || øksa || || v1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øksauga || øks|auga || || n || || || | |||
|- | |||
| || || || økseblad || økse|blad || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øksegg || øks|egg || || f || -eggjar || || -er > | |||
|- | |||
| || || || øksehovud || økse|hovud || [ò] || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øksel || øksel || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øksemne || øks|emne || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || økseskaft || økse|skaft || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || økseskjeft || økse|skjeft || || n1 || || (øksegg) || | |||
|- | |||
| || || || økshogg || øks|hogg || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || økslefør || øksle|før || || a1 || || || | |||
|- | |||
| || || || økslesam || økslesam || || a1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ølbryggjar || øl|bryggjar || || || || || | |||
|- | |||
| || || || ølbryggjehus || øl|bryggjehus || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ølbryggjing || øl|bryggjing || || f3 || || || | |||
|- | |||
| || || || ølfat || øl|fat || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ølflaska || øl|flaska || || f2 || || || | |||
|- | |||
| || || || ølgeis || øl|geis || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ølglas || øl|glas || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ølhus || øl|hus || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øljester || øl|jester || || m || -jestrar || || | |||
|- | |||
| || || || ølkjenga || øl|kjenga || || f2 || || || | |||
|- | |||
| || || || ølkjerald || øl|kjerald || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ølløyve || øl|løyve || || n2 || || || | |||
|- | |||
| || || || ølmage || øl|mage || || m2 || || || | |||
|- | |||
| || ylmoe || || ølmoe || øl|moe || || m2 || || || | |||
|- | |||
| || || || ølost || øl|ost || [ò ~ ó] || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ørgamal || ør|gamal || || a || || || | |||
|- | |||
| || || || ørleid || ør|leid || || a1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ørliten || ør|liten || || a || || || | |||
|- | |||
| || || || ørnauga || ørn|auga || || n || || || | |||
|- | |||
| || || || ørnefjør || ørne|fjør || || f1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ørneham || ørne|ham || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ørneklo || ørne|klo || || f || -klør || || | |||
|- | |||
| || || || ørnenebb || ørne|nebb || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ørnereir || ørne|reir || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ørneveng || ørne|veng || || m3 || -venger || || | |||
|- | |||
| || || || ørnunge || ørn|unge || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ørsk || ørsk || || a1 || || || | |||
|- | |||
| || || 2 || ørska || ørska || || v1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ørsken || ørsken || || a4 || || (ørsk) || | |||
|- | |||
| || || || ørung || ør|ung || || a1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ørvæneleg || ørvæneleg || || a1 || || || | |||
|- | |||
| || || || ørvænt || ørvænt || || a2 || || || | |||
|- | |||
| || || 1 || øs || øs || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || 2 || øs || øs || || a1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øsa || øsa || || f2 || || (- upp) || | |||
|- | |||
| || || || øseferd || øse|ferd || [è] || f1 || || (framfus ferd) || | |||
|- | |||
| || || || øsen || øsen || || a4 || || || | |||
|- | |||
| || || || øskjelok || øskje|lok || [ò] || n1 || || || | |||
|- | |||
| || ostra || || østers || østers || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || østrogen || østrogen || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øva || øva || || v2 || || || | |||
|- | |||
| || || || øvingskøyring || øvings|køyring || || f3 || || || | |||
|- | |||
| || || || øvrelippa || øvre|lippa || || f2 || || || | |||
|- | |||
| || || || øvremunn || øvre|munn || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øya || øya || || v1 || || (- seg) || | |||
|- | |||
| || || 1 || øyda || øyda || || f2 || || (tomleik, aud stad) || | |||
|- | |||
| || || || øydar || øydar || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øydast || øydast || || v2 || || || | |||
|- | |||
| || || || øydeland || øyde|land || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øydemark || øyde|mark || || f1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyden || øyden || || a4 || || || | |||
|- | |||
| || || || øydestad || øyde|stad || || m3 || || || | |||
|- | |||
| || || || øydn || øydn || || f1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øydsam || øydsam || || a1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øydsla || øydsla || || f2 || || || | |||
|- | |||
| || || || øydslesam || øydslesam || || a1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyebunad || øye|bunad || || m3 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyefolk || øye|folk || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyemann || øye|mann || || m || || || | |||
|- | |||
| || || || øyemål || øye|mål || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyevis || øye|vis || || f1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øygning || øygning || || f1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øykjefôr || øykje|fôr || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øykjelaus || øykje|laus || || a1 || || || | |||
|- | |||
| || ykta || || øykta || øykta || || v1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyktebite || øykte|bite || [ì] || m2 || || || | |||
|- | |||
| || || || øykteverk || øykte|verk || || n1 || || (arbeid som kann gjerast på ei øykt) || | |||
|- | |||
| || || || øyre-nase-hals-lækjar || øyre-nase-hals-lækjar || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyrebein || øyre|bein || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyredott || øyre|dott || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyrefik || øyre|fik || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyreflipp || øyre|flipp || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyregang || øyre|gang || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyrehinna || øyre|hinna || || f2 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyrelækjar || øyre|lækjar || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyresjukdom || øyre|sjukdom || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyresus || øyre|sus || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyretæva || øyre|tæva || || f2 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyrevarmar || øyre|varmar || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyrevitne || øyre|vitne || || n1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyrevoks || øyre|voks || || m1 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyrike || øy|rike || || n2 || || || | |||
|- | |||
| || || || øyring || øyring || || m1 || || (i sms.: fem-) || | |||
|- | |||
| || || || øyrut || øyrut || || a2 || || || | |||
|- | |||
| || || || øysterdøl || øyster|døl || || m1, m3 || || || | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Siste versjonen frå 11. november 2020 kl. 13:11
Jf. fyrste framlegg på www.ivaraasen.no/orbok/hol (brigde merkte under Merknad)
Sideform | Uppslag | Teig | Utt. | Kode | Bøygj. | Uttyding | Merknad | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
0 | ø | ø | m | -en | |||||
0 | ødla | ødla | f2 | -a | (krjupdyr) | ||||
0 | øgja | øgja | [ø:j] | v2 | -gde | (skræma) | |||
0 | øgje | øgje | [ø:j] | m2 | |n | (fælska) | |||
øgjeleg | 0 | øgjeleg | øgjeleg | [ø:j] | a1 | -t | (fæl) | ||
øgjeleg | 0 | øgjen | øgjen | [ø:j] | a4 | øgi, øgje, øgne | (fæl, ageleg) | ||
0 | økonom | økono'm | m1 | |en | |||||
0 | økonomi | økonomi' | m1 | |en | |||||
0 | økonomisk | økono'misk | a1 | -t | |||||
0 | øks | øks | f3 | |i, -ar | |||||
0 | øksehamar | økse|hamar | m | |en, -hamrar | |||||
0 | øksla | øksla | v1 | -a (g) | (auka; øksla seg: få avkjøme) | Isf. øksla (seg) | |||
0 | øksling | øksling | f3 | |i | |||||
yl | 1 | øl | øl | m1 | |en | (-røyk) | < ỳl | ||
2 | øl | øl | n1 | |et | (grav-) | ||||
0 | øla | øla | v2 | -te | |||||
0 | ølgauk | øl|gauk | m1 | |en | |||||
1 | ylja | 0 | ølja | ølja | v1 | -a (g) | (verma) | ||
ylrøyk | 0 | ølrøyk | øl|røyk | m1 | |en | < ỳl- | |||
0 | ør | ør | a1 | -t | (- i hovudet) | ||||
0 | ør- | ør- | pref | fyrestaving | (-små) | ||||
0 | øra | øra | v2 | -de | (verta ør) | ørast > | |||
0 | øren | øren | f4 | -i, -e, -ne | (ør) | ||||
0 | ørende | ørende | adv | adv | (av ør-; - liten) | ||||
0 | ørn | ørn | [ørn] | f3 | |i, -ar | ||||
0 | ørska | ørska | f2 | -a | (tala i -) | ||||
0 | ørvæna | ørvæna | f2 | -a | (vonløysa) | ||||
0 | ørvænast | ør|vænast | v2 | -test | |||||
0 | øsa | øsa | v2 | -te | (- seg upp) | ||||
0 | øsing | øsing | f3 | |i | |||||
0 | øskja | øskja | f2 | -a | (sko-) | ||||
0 | øva | øva | v2 | -de | |||||
0 | øving | øving | f3 | |i | |||||
0 | øvre | øvre | a3, adv | - | |||||
0 | øvst | øvst | a2, adv | -, -e | (- og nedst) | ||||
0 | øvsteprest | øvste|prest | m1 | |en | |||||
0 | øy | øy | f3 | |i, -ar | |||||
øybu | 0 | øybu | øy|bu | m1 | |en | ||||
øybu | 0 | øybue | øy|bue | m2 | |n | ||||
0 | øyda | øyda | v2 | -de | |||||
0 | øyde | øyde | n2 | |t | (liggja i -) | ||||
0 | øydegard | øyde|gard | m1 | |en | |||||
0 | øydeleggja | øyde|leggja | v3 | som leggja | |||||
0 | øyding | øyding | f3 | |i | |||||
0 | øydnad | øydnad | m3 | |en, -er | (øyding) | ||||
0 | øygard | øy|gard | m1 | |en | |||||
0 | øygd | øygd | a | -øygt | (stor-, blå-) | ||||
0 | øygjeleg | øygjeleg | a1 | -t | (synleg) | ||||
0 | øygna | øygna | v2 | -de | (få auga på) | ||||
0 | øyk | øyk | m3 | |en, -er | (hest) | ||||
ykt | 0 | øykt | øykt | f1 | |i | (arbeids-) | |||
0 | øyr | øyr | f3 | |i, -ar | (sand-) | pl. -er > | |||
1 | øyra | øyra | v2 | -de | Isf. -te. Aasen hev -te. | ||||
2 | øyra | øyra | n | øyra, mt øyro, øyro | |||||
0 | øyrd | øyrd | a | -øyrt | (lang-, slut-) | ||||
0 | øyre | øyre | m | |n, mt øyre | (mynt; ei viss jordskyld) | øre > | |||
0 | øyresaur | øyre|saur | m1 | |en | Isf. øyrne- (slike sms.former er heller uvanlege) | ||||
0 | øyreverk | øyre|verk | n1 | |en | |||||
0 | øyrike | øy|rike | n2 | |t | |||||
0 | øystre | øystre | a3 | - | (som ligg i aust el. lengre aust) | ||||
0 | øyværing | øy|væring | m1 | |en |
Tillegg:
Sideform | Uppslag | Teig | Utt. | Kode | Bøygj. | Uttyding | Merknad | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ødem | ødem | n1 | |||||||
ødematisk | ødematisk | a1 | |||||||
ødipuskompleks | ødipus|kompleks | n1 | |||||||
økologi | økologi | m1 | |||||||
økologisk | økologisk | a1 | |||||||
økosystem | øko|system | n1 | |||||||
øksa | øksa | v1 | |||||||
øksauga | øks|auga | n | |||||||
økseblad | økse|blad | n1 | |||||||
øksegg | øks|egg | f | -eggjar | -er > | |||||
øksehovud | økse|hovud | [ò] | n1 | ||||||
øksel | øksel | n1 | |||||||
øksemne | øks|emne | n1 | |||||||
økseskaft | økse|skaft | n1 | |||||||
økseskjeft | økse|skjeft | n1 | (øksegg) | ||||||
økshogg | øks|hogg | n1 | |||||||
økslefør | øksle|før | a1 | |||||||
økslesam | økslesam | a1 | |||||||
ølbryggjar | øl|bryggjar | ||||||||
ølbryggjehus | øl|bryggjehus | n1 | |||||||
ølbryggjing | øl|bryggjing | f3 | |||||||
ølfat | øl|fat | n1 | |||||||
ølflaska | øl|flaska | f2 | |||||||
ølgeis | øl|geis | m1 | |||||||
ølglas | øl|glas | n1 | |||||||
ølhus | øl|hus | n1 | |||||||
øljester | øl|jester | m | -jestrar | ||||||
ølkjenga | øl|kjenga | f2 | |||||||
ølkjerald | øl|kjerald | n1 | |||||||
ølløyve | øl|løyve | n2 | |||||||
ølmage | øl|mage | m2 | |||||||
ylmoe | ølmoe | øl|moe | m2 | ||||||
ølost | øl|ost | [ò ~ ó] | m1 | ||||||
ørgamal | ør|gamal | a | |||||||
ørleid | ør|leid | a1 | |||||||
ørliten | ør|liten | a | |||||||
ørnauga | ørn|auga | n | |||||||
ørnefjør | ørne|fjør | f1 | |||||||
ørneham | ørne|ham | m1 | |||||||
ørneklo | ørne|klo | f | -klør | ||||||
ørnenebb | ørne|nebb | n1 | |||||||
ørnereir | ørne|reir | n1 | |||||||
ørneveng | ørne|veng | m3 | -venger | ||||||
ørnunge | ørn|unge | m1 | |||||||
ørsk | ørsk | a1 | |||||||
2 | ørska | ørska | v1 | ||||||
ørsken | ørsken | a4 | (ørsk) | ||||||
ørung | ør|ung | a1 | |||||||
ørvæneleg | ørvæneleg | a1 | |||||||
ørvænt | ørvænt | a2 | |||||||
1 | øs | øs | m1 | ||||||
2 | øs | øs | a1 | ||||||
øsa | øsa | f2 | (- upp) | ||||||
øseferd | øse|ferd | [è] | f1 | (framfus ferd) | |||||
øsen | øsen | a4 | |||||||
øskjelok | øskje|lok | [ò] | n1 | ||||||
ostra | østers | østers | m1 | ||||||
østrogen | østrogen | n1 | |||||||
øva | øva | v2 | |||||||
øvingskøyring | øvings|køyring | f3 | |||||||
øvrelippa | øvre|lippa | f2 | |||||||
øvremunn | øvre|munn | m1 | |||||||
øya | øya | v1 | (- seg) | ||||||
1 | øyda | øyda | f2 | (tomleik, aud stad) | |||||
øydar | øydar | m1 | |||||||
øydast | øydast | v2 | |||||||
øydeland | øyde|land | n1 | |||||||
øydemark | øyde|mark | f1 | |||||||
øyden | øyden | a4 | |||||||
øydestad | øyde|stad | m3 | |||||||
øydn | øydn | f1 | |||||||
øydsam | øydsam | a1 | |||||||
øydsla | øydsla | f2 | |||||||
øydslesam | øydslesam | a1 | |||||||
øyebunad | øye|bunad | m3 | |||||||
øyefolk | øye|folk | n1 | |||||||
øyemann | øye|mann | m | |||||||
øyemål | øye|mål | n1 | |||||||
øyevis | øye|vis | f1 | |||||||
øygning | øygning | f1 | |||||||
øykjefôr | øykje|fôr | n1 | |||||||
øykjelaus | øykje|laus | a1 | |||||||
ykta | øykta | øykta | v1 | ||||||
øyktebite | øykte|bite | [ì] | m2 | ||||||
øykteverk | øykte|verk | n1 | (arbeid som kann gjerast på ei øykt) | ||||||
øyre-nase-hals-lækjar | øyre-nase-hals-lækjar | m1 | |||||||
øyrebein | øyre|bein | n1 | |||||||
øyredott | øyre|dott | m1 | |||||||
øyrefik | øyre|fik | m1 | |||||||
øyreflipp | øyre|flipp | m1 | |||||||
øyregang | øyre|gang | m1 | |||||||
øyrehinna | øyre|hinna | f2 | |||||||
øyrelækjar | øyre|lækjar | m1 | |||||||
øyresjukdom | øyre|sjukdom | m1 | |||||||
øyresus | øyre|sus | m1 | |||||||
øyretæva | øyre|tæva | f2 | |||||||
øyrevarmar | øyre|varmar | m1 | |||||||
øyrevitne | øyre|vitne | n1 | |||||||
øyrevoks | øyre|voks | m1 | |||||||
øyrike | øy|rike | n2 | |||||||
øyring | øyring | m1 | (i sms.: fem-) | ||||||
øyrut | øyrut | a2 | |||||||
øysterdøl | øyster|døl | m1, m3 |